پاریس در ابتدا شهری رومی به نام LUTETIA بود

آشنایی با تاریخچه پاریس باستان

پاریس که پایتخت و بزرگترین شهر فرانسه میباشد، در شمال فرانسه، کنار رودخانه سن و در مرکز ناحیه ایل دو فرانس (پاریس رجین) قرار گرفته است. این شهر سرسبز از جمله شهرهای محبوب و گران قیمتی است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود اختصاص میدهد. به این شهر، نام های دیگری مانند شهر عشاق، شهر نور، عروس شهرهای جهان، پایتخت فشن و مد و… نیز گفته میشود. تاریخ پرفراز و نشیب و سرنوشت ساز پاریس، فرهنگ و تاریخ این شهر را دستخوش تغییراتی کرده است تا آن را به شکل کنونی درآورده است. در این مقاله میخواهیم تاریخ پرفراز و نشیب آن را تا رسیدن به شکل زیبای امروزی اش مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخ پر نوسان پاریس باستان، لوت تیا (Lutetia)

تاریخچه پاریس

تاریخ پرفراز و نشیب پاریس به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد باز میگردد. ساکنان اولیه آن پارتیزی نام داشتند. پارتیزی ها نام افرادی بود که ۲۵۰- ۲۲۵ سال قبل از میلاد در جزیره سیته یا ایل دو لا سیته که جزیره ای در میان رود سن بود، زندگی میکردند. ۵۲ سال قبل از میلاد ارتش رومی های باستان با حمله به جزیره سیته، بر پارتیزی ها پیروز شدند و نام آن را از پارتیزی به لوتِ تیا (Lutetia) تغییر دادند. لوت تیا به معنی شهر گل و لجن است. پس از این پاریس کنونی دستخوش تغییراتی بر مبنای نوع حکومت حاکم بر آن شد که به بیان آن میپردازیم:

King Clovis I: نخستین پادشاه فرانسه که ساختار قبایل را تغییر و مردم را تحت یک قانون واحد با یکدیگر متحد کرد. تاکتیک های نظامی اش باعث شده که بر منطقه لوت تیا غلبه کند و پاریس را به عنوان پایتخت انتخاب کند.

کلیسای نوتردام: این کلیسا از شهرت زیادی برخوردار بوده و سبک معماری قرن ۱۲ را نشان میدهد.

عصر روشنگری: در اواسط قرن هجدهم، وارد این مرحله شده و مرکز اصلی تحول فکری و فرهنگی به شمار میرفت.

انقلاب فرانسه: از وقایع تاریخی مهم که ده سال به طول انجامید. این انقلاب باعث خاتمه سلطنت لویی چهاردهم و سیستم فئودال شد.

حکومت ناپلئون بناپارت: از سال ۱۸۰۴ تا ۱۸۱۴ امپراتور فرانسه بوده و نقش پررنگی در تاریخ این کشور از جمله تدوین قانون، همگانی کردن آموزش، آزادی مذهبی، مدرن کردن و… داشته است.

اقدامات بارون اوسمان: خیابان های عریض، احداث پارک ها، میادین و شبکه کانال فاضلاب از جمله اقدامات این فرد میباشد.

عصر طلایی: دوره ای کوتاه قبل از شروع جنگ جهانی اول است. این عصر با پیشرفت اقتصادی، مدرن سازی و تکنولوژی همراه بود.

نمایشگاه جهانی: به مناسبت صدمین سالگرد فتح زندان برگزار شد که در جریان این نمایشگاه، برج ایفل را افتتاح کردند.

جنگ جهانی اول: از جمله وقایع تاریخی بسیار مهم است که فرانسه توسط آلمانی ها اشغال شد.

سال های دیوانه: فاصله کوتاه بین دو جنگ جهانی اول و دوم که صدمات ناشی از جنگ را بهبود بخشیدند.

آزاد سازی از اشغال نازی ها: فرانسوی ها در سال ۱۹۴۴ توانستند کشور خود را از تصرف نازی ها خارج کنند.

نام پاریس از اقوام Gaulois گرفته شده است و پس از گذشت زمان از نام لاتین Parisiorum Civitas که به معنای شهر پاریزی ها میباشد به نام پاریس تغییر یافته است.

چهره زیبای پاریس

به وجود آورنده چهره زیبای پاریس، لویی چهاردهم، ناپلئون بناپارت و ناپلئون سوم میباشد. در قرن نوزدهم فردی به نام بارون جورج اسمن بلوارهای معروف کنونی را بنا نهاده است. عبور رود سن که مهمترین رود کشور فرانسه بوده و از شهر پاریس گذر میکند زیبایی این شهر را چندین برابر میکند. بر روی این رودخانه، قایق های مختلفی تردد میکنند که گردشگران و مسافران را جابه جا کرده و زیبایی شهر را حفظ میکنند. رود سن این شهر را به دو بخش تقسیم کرده بدین صورت که مراکز تفریحی، تجاری و اقتصادی در قسمت شمالی رود سن و قسمت مسکونی و ادارات دولتی و دانشگاه در قسمت جنوبی قرار گرفتهاند. قسمت تاریخی پاریس، جزیره کوچکی به نام ایل دولاسیته است که قسمت اعظمی از عمارت پاله دو ژو ستیس و کلیسای جامع نوتردام را در برگرفته است. دانشگاه پاریس با قدمت ۸۰۰ ساله خود مرکز بسیاری از فعالیت های علمی و نیز یکی از بزرگترین دانشگاه های دنیا میباشد.

شهر پاریس


/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • بیشتر بخوانید

  در مورد Puerto banús و Marbella بیشتر بدانیم

  Puerto banús یک بندر ساحلی بسیار زیبا با هوایی مطبوع است. این بندر در منطقه Nueva Andalucía قرار دارد که واقع در جنوب غربی Marbella می باشد.

  فستیوال خرید دبی

  جشنوراه خرید دبی یا همان فستیوال خرید دبی از بهترین و مناسب ترین فرصت ها برای خریدی به صرفه می باشد. فستیوال خرید در دبی که هر سال به مدت یک ماه برگزار می شود

  جمعه سیاه در دبی ، فستیوال خرید

  شهر دبی از مهم ترین شهر های توریستی و گردشگری در کشور امارات متحده ی عربی می باشد. این شهر که شهری جوان است، در سواحل خلیج فارس قرار دارد

  مالدیو ، آشنایی با بهترین رستوران ها

  کشور مالدیو مجموعه ای از جزیره های کوچک و بزرگ و دیدنی، در اقیانوس هند و در غرب کشور هند می باشد. این کشور کوچک دارای جاذبه های دیدنی فراوانی است. آب و هوای کشور مالدیو گرم و شرجی است و بیشتر روزهای سال هوا آفتابی و آسمان آبی است.

  مالدیو ، معرفی ۱۰ هتل برتر

  مالدیو که کوچکترین کشور آسیایی است، جزیره ای است که در جنوب غربی کشور هند و در اقیانوس هند قرار دارد. پایتخت این کشور، ماله نام دارد. این کشور کوچک با جمعیتی در حدود سیصد هزار نفر، از کشورهای زیبا و توریستی در دنیا می باشد.

  جمعه سیاه یا Black Friday، بهترین مراسم در کدام کشور ها انجام می شود؟

  Black Friday یا همان جمعه سیاه ، روز حراج تمام کالا ها در تمامی فروشگاه های کشور آمریکا می باشد. جمعه سیاه در روز جمعه ی بعد از روز شکرگزاری، آخرین جمعه ی ماه نوامبر، برگزار می شود.

  تجربه سفر به دبی

  ما اکثرا قبل از این که مکانی را برای سفر انتخاب کنیم، دوست داریم تجربه سفر بقیه افراد ، دوستان و آشنایان را بشنویم. بنابراین در این مطلب قصد داریم تجربه سفر به دبی را با شما همراهان عزیز در میان بگذاریم

  جاذبه های سنگاپور

  درباره مناطق دیدنی سنگاپور خیلی کوتاه بخوانید‍‍‍‍٬ تا قبل ار سفر به این کشور٬ مهمترین نقاط دیدنی آن را بشناسید.

  آیا می دانستید که تعداد خیابان های پاریس به بیش از ۶۱۰۰ مسیر میرسد؟

  آیا می دانستید که تعداد خیابان های پاریس به بیش از ۶۱۰۰ مسیر میرسد؟ پاریس پایتخت و بزرگترین شهر فرانسه میباشد. در شمال فرانسه، کنار رودخانه سن و …

  همه چیز درباره برج ایفل

  از مشهورترین و پربازدیدترین مکان های گردشگری شهر پاریس، برج ایفل است که متریال ساخت آن آهن میباشد و بدون در نظر گرفتن آنتنی …