پاریس در ابتدا شهری رومی به نام LUTETIA بود

آشنایی با تاریخچه پاریس باستان

پاریس که پایتخت و بزرگترین شهر فرانسه میباشد، در شمال فرانسه، کنار رودخانه سن و در مرکز ناحیه ایل دو فرانس (پاریس رجین) قرار گرفته است. این شهر سرسبز از جمله شهرهای محبوب و گران قیمتی است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود اختصاص میدهد. به این شهر، نام های دیگری مانند شهر عشاق، شهر نور، عروس شهرهای جهان، پایتخت فشن و مد و… نیز گفته میشود. تاریخ پرفراز و نشیب و سرنوشت ساز پاریس، فرهنگ و تاریخ این شهر را دستخوش تغییراتی کرده است تا آن را به شکل کنونی درآورده است. در این مقاله میخواهیم تاریخ پرفراز و نشیب آن را تا رسیدن به شکل زیبای امروزی اش مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخ پر نوسان پاریس باستان، لوت تیا (Lutetia)

تاریخچه پاریس

تاریخ پرفراز و نشیب پاریس به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد باز میگردد. ساکنان اولیه آن پارتیزی نام داشتند. پارتیزی ها نام افرادی بود که ۲۵۰- ۲۲۵ سال قبل از میلاد در جزیره سیته یا ایل دو لا سیته که جزیره ای در میان رود سن بود، زندگی میکردند. ۵۲ سال قبل از میلاد ارتش رومی های باستان با حمله به جزیره سیته، بر پارتیزی ها پیروز شدند و نام آن را از پارتیزی به لوتِ تیا (Lutetia) تغییر دادند. لوت تیا به معنی شهر گل و لجن است. پس از این پاریس کنونی دستخوش تغییراتی بر مبنای نوع حکومت حاکم بر آن شد که به بیان آن میپردازیم:

King Clovis I: نخستین پادشاه فرانسه که ساختار قبایل را تغییر و مردم را تحت یک قانون واحد با یکدیگر متحد کرد. تاکتیک های نظامی اش باعث شده که بر منطقه لوت تیا غلبه کند و پاریس را به عنوان پایتخت انتخاب کند.

کلیسای نوتردام: این کلیسا از شهرت زیادی برخوردار بوده و سبک معماری قرن ۱۲ را نشان میدهد.

عصر روشنگری: در اواسط قرن هجدهم، وارد این مرحله شده و مرکز اصلی تحول فکری و فرهنگی به شمار میرفت.

انقلاب فرانسه: از وقایع تاریخی مهم که ده سال به طول انجامید. این انقلاب باعث خاتمه سلطنت لویی چهاردهم و سیستم فئودال شد.

حکومت ناپلئون بناپارت: از سال ۱۸۰۴ تا ۱۸۱۴ امپراتور فرانسه بوده و نقش پررنگی در تاریخ این کشور از جمله تدوین قانون، همگانی کردن آموزش، آزادی مذهبی، مدرن کردن و… داشته است.

اقدامات بارون اوسمان: خیابان های عریض، احداث پارک ها، میادین و شبکه کانال فاضلاب از جمله اقدامات این فرد میباشد.

عصر طلایی: دوره ای کوتاه قبل از شروع جنگ جهانی اول است. این عصر با پیشرفت اقتصادی، مدرن سازی و تکنولوژی همراه بود.

نمایشگاه جهانی: به مناسبت صدمین سالگرد فتح زندان برگزار شد که در جریان این نمایشگاه، برج ایفل را افتتاح کردند.

جنگ جهانی اول: از جمله وقایع تاریخی بسیار مهم است که فرانسه توسط آلمانی ها اشغال شد.

سال های دیوانه: فاصله کوتاه بین دو جنگ جهانی اول و دوم که صدمات ناشی از جنگ را بهبود بخشیدند.

آزاد سازی از اشغال نازی ها: فرانسوی ها در سال ۱۹۴۴ توانستند کشور خود را از تصرف نازی ها خارج کنند.

نام پاریس از اقوام Gaulois گرفته شده است و پس از گذشت زمان از نام لاتین Parisiorum Civitas که به معنای شهر پاریزی ها میباشد به نام پاریس تغییر یافته است.

چهره زیبای پاریس

به وجود آورنده چهره زیبای پاریس، لویی چهاردهم، ناپلئون بناپارت و ناپلئون سوم میباشد. در قرن نوزدهم فردی به نام بارون جورج اسمن بلوارهای معروف کنونی را بنا نهاده است. عبور رود سن که مهمترین رود کشور فرانسه بوده و از شهر پاریس گذر میکند زیبایی این شهر را چندین برابر میکند. بر روی این رودخانه، قایق های مختلفی تردد میکنند که گردشگران و مسافران را جابه جا کرده و زیبایی شهر را حفظ میکنند. رود سن این شهر را به دو بخش تقسیم کرده بدین صورت که مراکز تفریحی، تجاری و اقتصادی در قسمت شمالی رود سن و قسمت مسکونی و ادارات دولتی و دانشگاه در قسمت جنوبی قرار گرفتهاند. قسمت تاریخی پاریس، جزیره کوچکی به نام ایل دولاسیته است که قسمت اعظمی از عمارت پاله دو ژو ستیس و کلیسای جامع نوتردام را در برگرفته است. دانشگاه پاریس با قدمت ۸۰۰ ساله خود مرکز بسیاری از فعالیت های علمی و نیز یکی از بزرگترین دانشگاه های دنیا میباشد.

شهر پاریس

Our Score
به این متن چند امتیاز می دهید.
به این متن چند امتیاز می دهید.

/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • بیشتر بخوانید

  آیا می دانستید که تعداد خیابان های پاریس به بیش از ۶۱۰۰ مسیر میرسد؟

  آیا می دانستید که تعداد خیابان های پاریس به بیش از ۶۱۰۰ مسیر میرسد؟ پاریس پایتخت و بزرگترین شهر فرانسه میباشد. در شمال فرانسه، کنار رودخانه سن و …

  همه چیز درباره برج ایفل

  از مشهورترین و پربازدیدترین مکان های گردشگری شهر پاریس، برج ایفل است که متریال ساخت آن آهن میباشد و بدون در نظر گرفتن آنتنی …

  کلیسای جامع نوتردام

  کلیسای جامع نوتردام که در مرکز پاریس واقع شده است، در گروه بزرگترین ساختارهای مذهبی و معماری جهان مربوط به سبک گوتیک میباشد که سال ساخت آن از ۱۱۶۳ تا ۱۳۴۵ میلادی طول کشید.

  پاریس در ابتدا شهری رومی به نام LUTETIA بود

  پاریس که پایتخت و بزرگترین شهر فرانسه میباشد، در شمال فرانسه، کنار رودخانه سن و در مرکز ناحیه ایل دو فرانس (پاریس رجین) قرار گرفته است. این شهر سرسبز از جمله شهرهای محبوب و گران قیمتی است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود اختصاص میدهد.

  آشنایی با برلین ، پایتخت آلمان

  برلین پایتخت آلمان بوده و با مساحت ۸۹۲ کیلومتر مربع میباشد. این شهر از سمت شرق با آلمان، از غرب با لهستان همسایه میباشد.

  خیابان زایل فرانکفورت

  خیابان زایل به آلمانی سایل (Zeil)، خیابانی در شهر فرانکفورت آلمان میباشد که قدمت ساخت آن به قرن ۱۴ میلادی بازمیگردد و مشتق شده از کلمه آلمانیِ Zeile به معنای خط یا ردیف نسبتا صاف گرفته شده است

  آبگرم یونسان ژاپن

  اگر قصد سفر و بازدید از کشور ژاپن را دارید و یا حتی قصد اقامت در این کشور را داشته باشید، آبگرم یونسان در این کشور، قطعا باید از گزینه های گردشگری شما باشد تا لذت سفر خود را چندین برابر سازید.

  واتیکان ، کوچکترین دولت شهر مستقل جهان

  واتیکان، کوچکترین کشوری است که در پایتخت کشوری دیگر، یعنی رم پایتخت ایتالیا، قرار گرفته است و مرکز فرماندهی و فعالیت رهبران کاتولیک جهان میباشد.

  نکات سفر به پاریس

  وقتی قصد سفر به پاریس را داشته باشید، حتی اگر برنامه ریزی دقیقی نیز صورت گرفته باشد، یقین داشته باشید که بعید است بتوانید تمامی مکانهای دیدنی آن را مشاهده کنید

  تجربه سفر به ابیزا

  ایبیزا یا Ibiza از جمله جزیره های توریستی جهان است که بر روی دریای مدیترانه قرار دارد و هر سال شاهد ورود افراد زیادی به سمت خود میباشد.