جاذبه های گردشگری دلتا مصر

دلتا مصر از رود کاریو و از جایی که رودخانه نیل به دو قسمت Damietta و Rosetta تقسیم می شود، شروع می شود.این رودها سرزمین های دلتا مصر را از حدود پنج هزار سال قبل ،آبرسانی میکند.

در واقع مردم سرزمین مصر ثروت و دارایی خود را با کشاورزی از آبهای این سرزمین بدست می آورده اند و تا جایی که حتی نان امپراتور روم را تامین می کرد ، پیش رفته بودند.

با وجود تارخیچه های پیشینیان این سرزمین ، برخی از این آثار با سیل های عظیم از بین رفته است.امروزه بیش از نیمی از جمعیت مصر در جوار رود نیل سکونت دارند.

این سکونت گاه ها به شیوه های سنتی و تاریخی ساخته شده است ، بر خلاف این مناطق ، مکان هایی که بدور از دلتا نیل واقع شده اند ،زندگی مدرن مصری را نمایش می دهند.

اسکندریه Alexandria

اسکندریه دومین شهر بزرگ مصر و در کنار رود نیل قرار دارد.این شهر در ۳۳۲ سال قبل از میلاد ،توسط اسکندر بزرگ تاسیس شد و پایتخت بطلمیوس و رومیان و بیزانس ها برای حدود هزار سال قرار داده شد.

درآن زمان این شهر را به عنوان مرکز هنر Hellenistic می شناختند.این مجموعه یکی از عجایت هفت گانه جهان است.

اسکندریه Alexandria
اسکندریه Alexandria

بسیاری از ساختمان ها و بناهای آن زمان ،به دلیل بالا آمدن سطح آب و بلایای طبیعی از بین رفته و ناپدید شده اند.اما اسکندریه مدرن یک مقصد زیبا برای دوستداران گردشگری است.اولین پورت و مقصد کتاب مقدس اسکندریه ،در بازسازی مدرن شهر در کتابخانه اصلی شهر واقع شده است.ساختمان شبیه یک صفحه گرد کج که در آن کتابخانه و موزه قرار دارد است.

مجموعه ها و موزه هایی کتیبه ها و دست نوشته ها در این شهر بسیار قابل توجه هستند.بسیاری از این آثار به زیر آب رفته اند.اما برخی از این آثار از جمله خانه قدیمی یونانی و برخی دیگر از این آثار از زیر آب نجات یافته اند.

شهر بندری پورت سعید Port Said

در قسمت شرقی دلتای نیل شهر نسبتا مدرن پورت سعید قرار دارد ، که در سال ۱۸۵۹ و در راستای کانال سوئز ساخته شده است.

این شهر در ورودی دریای شمال و آبراهه معروفی که دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می کند قرار دارد.این شهر از نظر اقتصادی و سیاسی بسیار حائز اهمیت است.

در امتداد سواحل دریای مدیترانه ،معماری قرن ۱۹ ام و نمایه هایی از تایتانیک از آسیا ، اروپا و آفریقا در آن دیده می شود.

برای گردش دریایی می توان از کشتی های رایگان که برای حمل و نقل از پورت سعید به شهر خواهر یعنی پورت فواد در طرف دیگر کانال استفاده کرد.

عبور از کانال به منزله ورود به مرز اروپا و آسیا و یکی از دو شهر این منطقه است.برای کشف اهمیت تاریخی این شهر به موزه تاریخی شهر سفر کنید.

آثار برخی درگیری ها در سال بحرانی ۱۹۵۶در کانال سوئز نمایانگر درگیری اسرائیل ،فرانسه و انگلیس برای تلاش های مصرانه برای برکناری رئیس جمهور مصر و کنترل منطقه غربی کانال و حمله به مصر این شهر را از اهمیت بالایی برخوردار کرده است.همچنین از درگیری های بعدی این کشور با اسرائیل در این شهر آثاری موجود است که قابل مشاهده است.

روزتا Rosetta

به فاصله ۱ ساعت از شمال اسکندریه ، شهر بندری روزتا قرار دارد.این شهر را به اسم رشید هم می شناسند.این مکان زیبا به عنوان هنر نیل و مدیترانه شناخته شده است.این شهر در قرن ۹ ام ساخته شده و در زمانی که اسکندریه در قرن ۱۶ ام توسط عثمانی سقوط کرد،اهیمت فراوانی به خود گرفت.و زمانی که اسکندریه دوباره رشد کرد ، این شهر کم کم از نظر ها محو شد.

Rosetta

مشهورترین اثر این شهر ،سنگ نوشته ایRosetta Stone سرباز فرانسوی در سال ۱۷۹۹ است.این اثر حکمی از یونان باستان است.با استفاده از مدارک بدست آمده از یونان باستان ،باستان شناسان قادر به خواندن این سنگ نوشته شده اند.این اثر توسط انگلیسی ها از این شهر به موزه تاریخی لندن منتقل شده و یکی از معروفترن اثر های این موزه است.

این شهر علاوه بر معروفیت تاریخی دارای آرامش و طبیعت زیبا همراه با نخل زار های زیبا و معماری با شکوه عثمانی جاذبه های فراوانی را بوجود آورده است.این شهر شامل ۲۲ اقامتگاه مجلل و زیبا و تزئین شده با آجر های سفید و قرمز است.یکی از معروفترین آثار آن موزه بازسازی شده رشید است.

تانیس Tanis

هر چند که صحرای نیل به ویرانه های باستانی شهرتی ندارد ، اما از این جاذبه ها در آن بسیار دیده می شود.مجموعه باستانی این شهر در زمان پی رامسس ساخته شده است.

تانیس در سلسه ۲۱ و ۲۲ ام و دوره سوم متوسطه که در سال ۱۰۶۹قبل از میلاد ساخته شده بوده به عنوان پایتخت معروف است.این شهر بعدها خاموش و غیر قابل دسترس بود تا زمانی که در قرن ۱۹ ام توسط باستان شناسان فرانسوی حفاری شد.

امروزه ستون ها و بلوک ها و مجسمه ها و اهرام باقیمانده از تاریخ گذشته وجود دارد که امروزه ارزش بالایی دارد.اهرام ثلاثه ای که در تیپه پرستش هستند و متلق به آمون ،موت و خونسو است.تانیس با داستان معروف حضرت موسی در کتاب مقدس معروف است که در این شهر اتفاق افتاده است.

بوباسی Bubastis

یکی دیگر از سایت های باستانی دلتا، که Bubastis نام دارد، واقع در حومه شهر مدرن Zagazig است.نام آن به معنای “خانه باست” است و مرکز عبادت برای باستت،الهه گربه مصر باستان بود.در دوران اوج او، بوباسی، پایتخت نوم ۱۸ یا بخش تقسیمات مصر بود، اما احتمالا خیلی زودتر از آن به پایان رسید.

این محل اقامت سلطنتی در دوران سلسله های ۲۲ و ۲۳ بود که از سال ۹۴۳ قبل از میلاد آغاز شد و تنها بعد از فتح پارس ها قدرت را از بین برد و دیوارهای آن را در قرن ششم قبل از میلاد برچیده شد.

این شهر به طور ناگزیر یکی از انبار های بزرگ مومیایی گربه ها و محل زیارت حدود ۷۰۰هزار زائر در جشنواره سالانه الهه بوده است.هرودوت تاریخ دان یوناینی این ومراسم را یکی از بزرگترین مراسم مصر می دانست.از عظمت آن دوران بوباسی فقط گوشه کوچک باقی مانده است.

از آن معبد بزرگ فقط یک شمع آهنی و بقایای کاخ و گورستان باقی مانده است.با این حال لوح ها و مجسمه های موجود از این مکان هنوز برای یادبود آن دوران باقی مانده است.

تانتا Tanta

برای لذت بردن از یک جشنواره مذهبی مدرن، در اواخر ماه اکتبر، بازدید از تانتا را برنامه ریزی کنید.بزرگترین شهر دلتا (و پنجمین شهر بزرگ مصر) در طول قرن نوزدهم، با توجه به صنعت پر درآمد پنبه، و محل آن در یکی از مهمترین راه آهن کشور این شعر را مهم جلوه داده است.

جشنواره اواخر ماه اکتبر، یا موولید، عید احمد الدادوی عیسوی صوفی قرن ششم را به خود اختصاص می دهد که به منظور رسیدن به حکومت صوفی محبوب به نام بداوییه به تانتا آمده است.او در زیر مسجد احمد البداوی شهر دفن شده است.

جشنواره همزمان با پایان برداشت پنبه است و هشت روز طول می کشد که طی آن تقریبا سه میلیون نفر از سراسر جهان عرب از شعله وران، مراسم مذهبی و جشن بر روی آجیل های قندی که برای آن تانتا معروف است، می روند.

Tanta

دریاچه بورولوسLake Burullus

دریاچه بورولوس یک تالاب ساحلی در شمال دلتا است.این دریاچه دومین دریاچه طبیعی مصر است و با ساحل شکنی از جنگل جدا شده است.

به دلیل منطقه حفاظت شده ، برای بازدید از این منطقه نیاز به مجوز است.برای کسانی که دوستدار طبیعت با پرنده هستند این محیل عالی است.این مکان یک منطقه کلیدی برای زمستان برای کرگدن آسیایی و اردک بلوطی غواص است.

این مکان ، یکی از بهترین نقاط پرورش پرندگان استوهمچنین طلوع و غروب این دریاچه بی نهایت زیبا و دیدنی است.پس این منظره زیبا را از دست ندهید.

Our Score
به این متن چند امتیاز می دهید.
به این متن چند امتیاز می دهید.

/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان بودن وسایل نقلیه عمومی در زمان نمایشگاه ها

در کشورهای اروپایی و آمریکایی یکی از مسائل اصلی روز، بحث ترافیک و حمل و نقل افراد با وسایل نقلیه عمومی است. از جمله مواقعی که حمل و نقل افراد با وسایل نقلیه عمومی بسیار حائز اهمیت زمان برگزاری نمایشگاهها است.

فرانکفورت ، یکی از مدرنترین شهر های اروپا

قطعا وقتی به کشور آلمان سفر میکنید فارغ از اینکه در فرانکفورت باشید یا در یکی دیگر از شهرهای آن، نظم و انضباط و فرهنگ غنی مردمان، شما را متعجب خواهد ساخت.

فرانکفورت،یکی از قطب های اصلی نمایشگاه های تجاری

فرانکفورت با نام Frankfurt am Main از مهمترین و اصلی ترین شهرهای کشور آلمان در ایالت هسن میباشد که از لحاظ نمایشگاههای تجاری در سطح بین المللی و فرهنگی، همچنین ادبیات و علم، از ثروتمندترین مراکز اروپا بوده و به این شهر، قلب قارهی اروپا میگویند.

فرانکفورت ، یکی پر رفت و آمد ترین فرودگاه های اروپا

فرودگاه فرانکفورت (Flughafen Frankfurt am Main)، فرودگاه بین المللی آلمان بوده که پس از فرودگاههای هیترو لندن، شارل دوگل پاریس و آمستردام در رده ی چهارم پر رفت و آمدترین فرودگاههای اروپا قرار گرفته است.

قدیمی ترین پل چوبی اروپا،chapel bridge

پل چپل، واقع در شهر لوسرن در کشور سوئیس، از زیباترین و قدیمیترین پلهای چوبی اروپا محسوب میگردد که هر سال گردشگران زیادی با امید دیدن این پل زیبا به شهر نور یا شهر لوسرن سفر میکنند.

فاصله بارسلون با شهرهای دیگر اسپانیا

بارسلون شهری بندری است که حدود ۳ میلیون نفر جمعیت دارد و در بخش غربی دریای مدیترانه واقع شده است.

کاستا دل سول ، ۳۰۰روز آفتابی

کاستا دل سول، ساحل جنوبی اسپانیا است که به آن ساحل خورشید نیز میگویند زیرا حدود ۳۲۵ روز از ساحل، شاهد تابش نسبتا شدید آفتاب در آنجا هستید.

بروژ،یک افسانه ی بلژیکی

اگر قصد سفر به ونیز شمال اروپا را دارید و میخواهید تعطیلات رؤیایی را سپری کنید، ما شهر بروژ یا بروخه و یا بروگن را پیشنهاد میکنیم.

رستوران بلک هاووس

رستوران بلک هاوس گذشتهی بسیار جالبی دارد و شاید بد نیست بدانیم چگونه این رستوران شکل گرفت. Tin Vuong فرد و سرآشپزی آینده بین است.

بهترین فصل برای سفر به بارسلونا

برای سفر به بارسلونا، از شهرهای کشور اسپانیا، بسته به اینکه هدف از سفر شما به این شهر چیست، بهترین زمان یا فصل، متفاوت خواهد شد.