واتیکان ، کوچکترین دولت شهر مستقل جهان

آشنایی با واتیکان

واتیکان، کوچکترین کشوری است که در پایتخت کشوری دیگر، یعنی رم پایتخت ایتالیا، قرار گرفته است و مرکز فرماندهی و فعالیت رهبران کاتولیک جهان میباشد. استقلال این کشور در سال ۱۹۲۹ بین سریر مقدس و ایتالیا، با نام توافقنامه لاتران، با امضای موسولینی انجام گرفت.

کل مساحت شهر، ۴۴ هکتار و با جمعیت ۸۰۰ نفر میباشد. همچنین به این شهر، مکه مسیحیان نیز گفته میشود. نام رسمی واتیکان، ریشه در زبان لاتین داشته و به معنای کوه واتیکان است. این شهر، سیستم بانکی (تنها سیستم بانکی جهان با پشتیبانی از زبان لاتین)، اداره پست، رصدخانه، سیستم تلفن و ایستگاه رادیو میباشد. برای ورود به این شهر از ۶ دروازه امکان ورود خواهید داشت؛ دروازه های Piazza، the Arco delle Campane، ورودی موزه واتیکان و همچنین ورودی گالریها میباشند.

این شهر برای تأمین نیازهای آب، گاز و برق و غیره نیازمند دولت مرکزی ایتالیا است. واتیکان با وجود مساحت بسیار کم خود، هر سال بیش از ۴ میلیون بازدید کننده دارد که از این حیث رتبه برتر را به خود اختصاص داده است.

واتیکان، کوچکترین و پربازدیدترین دولت شهر جهان

اماکن دیدنی شهر واتیکان

جالب است بدانید که واتیکان به عنوان اثر تاریخی و با ارزش در سازمان یونسکو ثبت شده است. در این بخش به معرفی بخشهای بسیار معروف و پربازدید شهر زیبای واتیکان میپردازیم.

کلیسای سن پیترو یا Basilica di san Pietro:

اصطلاح بازیلیکا به کلیساهای بسیار مهم اطلاق میگردد و در زمره بزرگترین کلیساهای جهان است. از بالا این کلیسا شبیه به کلید است و به همین دلیل نماد بهشت نیز هست. به دلیل اینکه این کلیسا محل زندگی پاپ نمیباشد، جامع محسوب نمیگردد.

کلیسای سن پیترو در شهر واتیکان

میدان سن پیترو یا Piazza san Pietro:

این میدان بیضی شکل در روبروی کلیسای سن پیترو واقع شده است و طراحی بی نظیر آن سبب شده تا هر گردشگری را مجذوب خود سازد. در دو طرف این میدان بسیار زیبا، دو فواره قرار گرفته است همچنین ظاهر نیم دایرهی این میدان، به علت وجود ستونهایی با مجسمه در بالای آن میباشد.

میدان سن پیترو در شهر زیبای واتیکان

کلیسای سیستین یا Sistine:

از جمله کلیساهای بسیار معروف شهر که در کاخ محل اقامت پاپ قرار دارد. در مواقعی که پاپ جدید باید انتخاب شود، مراسم مربوطه در آن انجام میگیرد.

کلیسای سیستین، کلیسایی بسیار مهم در واتیکان

از دیگر اماکن دیدنی این شهر میتوان به موزه واتیکان (با مساحتی حدود ۹ مایل مربع که برای مشاهده هر اثر تنها ۱ دقیقه زمان بگذارید، باید ۴ سال زمان صرف کنید تا از کل آن دیدن کنید)، باغ های شهر واتیکان ، اتاقهای رافائل و قلعه سنت آنجلو اشاره نمود.

از نکته های جالب این کشور میتوان به؛ درآمد بدون برداشت مالیات، تمبرهای مخصوص، دفاع نظامی وابسته به کشور ایتالیا، پرداخت ۸% از مالیات پرداخت شده توسط مردم ایتالیا به این شهر و زبان مورد استفاده در این شهر که لاتین، ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی است، اشاره کرد.

پاپ جدید در ایوانی موسوم به نیایش می ایستد و دعای اول را قرائت میکند که نام این دعا، به شهر و به جهان میباشد. حکومت غالب در این کشور اتوکراسی است و در رأس قدرت نیز پاپ قرار دارد. به اتوکراسی در اصطلاح سیاست، حکومت استبدادی مطلق نیز میگویند.

همانطور که مطالعه نمودید، حقایق جالب و مکانهای گردشگری بسیاری در این دولت شهر مستقل وجود دارند که قطعا هر گردشگری را به سمت خود جذب میکند. امکان دسترسی مستقیم برای سفر به این شهر وجود ندارد بلکه ابتدا باید خود را به رم، پایتخت ایتالیا، برسانید و سپس از آنجا وارد این کشور شوید.

شهر واتیکان، زیباترین شهر جهان با نکاتی جالب

Our Score
به این متن چند امتیاز می دهید.
به این متن چند امتیاز می دهید.

/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • بیشتر بخوانید

  آیا می دانستید که تعداد خیابان های پاریس به بیش از ۶۱۰۰ مسیر میرسد؟

  آیا می دانستید که تعداد خیابان های پاریس به بیش از ۶۱۰۰ مسیر میرسد؟ پاریس پایتخت و بزرگترین شهر فرانسه میباشد. در شمال فرانسه، کنار رودخانه سن و …

  همه چیز درباره برج ایفل

  از مشهورترین و پربازدیدترین مکان های گردشگری شهر پاریس، برج ایفل است که متریال ساخت آن آهن میباشد و بدون در نظر گرفتن آنتنی …

  کلیسای جامع نوتردام

  کلیسای جامع نوتردام که در مرکز پاریس واقع شده است، در گروه بزرگترین ساختارهای مذهبی و معماری جهان مربوط به سبک گوتیک میباشد که سال ساخت آن از ۱۱۶۳ تا ۱۳۴۵ میلادی طول کشید.

  پاریس در ابتدا شهری رومی به نام LUTETIA بود

  پاریس که پایتخت و بزرگترین شهر فرانسه میباشد، در شمال فرانسه، کنار رودخانه سن و در مرکز ناحیه ایل دو فرانس (پاریس رجین) قرار گرفته است. این شهر سرسبز از جمله شهرهای محبوب و گران قیمتی است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود اختصاص میدهد.

  آشنایی با برلین ، پایتخت آلمان

  برلین پایتخت آلمان بوده و با مساحت ۸۹۲ کیلومتر مربع میباشد. این شهر از سمت شرق با آلمان، از غرب با لهستان همسایه میباشد.

  خیابان زایل فرانکفورت

  خیابان زایل به آلمانی سایل (Zeil)، خیابانی در شهر فرانکفورت آلمان میباشد که قدمت ساخت آن به قرن ۱۴ میلادی بازمیگردد و مشتق شده از کلمه آلمانیِ Zeile به معنای خط یا ردیف نسبتا صاف گرفته شده است

  آبگرم یونسان ژاپن

  اگر قصد سفر و بازدید از کشور ژاپن را دارید و یا حتی قصد اقامت در این کشور را داشته باشید، آبگرم یونسان در این کشور، قطعا باید از گزینه های گردشگری شما باشد تا لذت سفر خود را چندین برابر سازید.

  واتیکان ، کوچکترین دولت شهر مستقل جهان

  واتیکان، کوچکترین کشوری است که در پایتخت کشوری دیگر، یعنی رم پایتخت ایتالیا، قرار گرفته است و مرکز فرماندهی و فعالیت رهبران کاتولیک جهان میباشد.

  نکات سفر به پاریس

  وقتی قصد سفر به پاریس را داشته باشید، حتی اگر برنامه ریزی دقیقی نیز صورت گرفته باشد، یقین داشته باشید که بعید است بتوانید تمامی مکانهای دیدنی آن را مشاهده کنید

  تجربه سفر به ابیزا

  ایبیزا یا Ibiza از جمله جزیره های توریستی جهان است که بر روی دریای مدیترانه قرار دارد و هر سال شاهد ورود افراد زیادی به سمت خود میباشد.